Verjetno ste že slišali o marsikateri bolezni, ki jo imajo psi. Vendar pa moramo vedeti tudi to, da so nekatere zdravstvene težave, s katerimi se lahko soočajo psi, tudi smrtno nevarne. Ena izmed teh zelo resnih težav je zasuk želodca pri psu.
Zasuk želodca, znan tudi kot “torzija želodca” ali “dilatacija želodca,” je stanje, ki lahko hitro postane življenjsko ogrožajoče za vašega štirinožnega prijatelja. V tem blogu se bomo podrobno pogovarjali o zasuku želodca pri psih, vključno z razlogi, zakaj se to zgodi, kako prepoznati simptome, kaj storiti v primeru suma na zasuk želodca in še več.
Kaj je zasuk želodca?
Zasuk želodca je zapleteno zdravstveno stanje, pri katerem se želodec psa nenormalno obrne ali zavije okoli svoje osi. To lahko privede do resnih zapletov, kot so motena prekrvavitev v trebušni votlini, poškodbe želodčne stene in škoda sosednjih organov. Če se ne zdravi TAKOJ, lahko zasuk želodca privede do smrtonosnega izida.
Vzroki za zasuk želodca
Hrana: Hitro hranjenje ali pitje, še posebej velikih količin hrane ali vode hkrati, lahko poveča tveganje za zasuk želodca. To velja zlasti za pse, ki se prenajedajo.
Telesna aktivnost po obroku: Prekomerna telesna aktivnost takoj po obroku lahko prispeva k zasuku želodca. Psi, ki tečejo ali skačejo takoj po hranjenju, imajo večjo možnost za zasuk želodca.
Nenormalno večje količine plina ali tekočine v želodcu: Nenormalna kopičenja plinov ali tekočine v želodcu lahko povečajo pritisk in s tem tveganje za zasuk.
Genetska predispozicija: Nekatere pasme imajo genetsko nagnjenost k zasuku želodca. To je še posebej pogosto pri velikih pasmah, kot nemške doge itd…
Ponovitev zasuka: Če je pes že imel zasuk želodca ali če je ta težava prisotna tudi pri prednikih psa, je tveganje za ponovitev večje.
Anatomska predispozicija: Določene pasme psov, zlasti tiste z globokim prsnim košem, so bolj nagnjene k zasuku želodca. To je povezano s prostorsko omejitvijo v trebušni votlini.
Obolenja prebavnega sistema: Določene bolezni prebavnega sistema, kot je refluksna bolezen, lahko povečajo tveganje za zasuk želodca.
Starost: Zasuk želodca se pogosto pojavlja pri srednje starih in starejših psih. Pri mladih psih je malo manj pogost, vendar ni izključen.
Stres in tesnoba: Psi, ki so bolj nagnjeni k stresu ali tesnobi, so lahko bolj dovzetni za zasuk želodca. Stres lahko vpliva na delovanje prebavnega sistema.
Simptomi zasuka želodca
Simptomi zasuka želodca pri psih se lahko razlikujejo, vendar je pomembno, da lastniki prepoznajo znake te resne težave.
- Pogosto se začne zasuk želodca s poskusi bruhanja, vendar se pes ne more znebiti vsebine v želodcu.
- Trebuh psa postane napet in razširjen. To je opazen znak, saj se želodec napolni s plini in tekočino.
- Pes postane nemiren, lahko hodi sem in tja, se praska ali se preveč premetava.
- Pes se lahko trudi požirati, pogoltniti, pri čemer se lahko prekomerno slini.
- Srčni utrip se lahko poveča zaradi stresa in bolečine.
- Pes lahko postane šibek in omotičen.
- Dlesni psa lahko postanejo blede ali modrikaste zaradi slabše prekrvavitve.
- Pes lahko kaže znake hude bolečine in se lahko zavija ali stoka.
- Pes lahko izgubi apetit in zanimanje za hrano in vodo.
Kaj storiti, če pride do zasuka želodca?
Zasuk želodca pri psu je izjemno resno stanje, ki zahteva takojšnjo veterinarsko oskrbo. Nikoli ne poskušajte rešiti tega problema sami doma. Čas je ključnega pomena, saj lahko zamuda pri zdravljenju privede do smrti psa.
Če sumite, da se vašemu psu zasuka želodec, takoj ukrepajte. Najprej pokličite svojega veterinarja ali najbližjo veterinarsko kliniko, da sporočite, kaj se dogaja. Veterinar bo dal navodila glede nadaljnjih korakov. Psu ne dajajte hrane ali vode, saj bi to lahko poslabšalo stanje. Poskusite ohraniti psa mirnega in ga ne preobremenite z aktivnostmi. Nikoli ne poskušajte ročno popraviti zasuka želodca. To je kompleksen medicinski postopek, ki ga lahko izvede le usposobljen veterinar. Če veterinar meni, da gre za zasuk želodca, bo nujno potreben kirurški poseg.
Zasuk želodca ni stanje, ki bi ga lahko rešili sami. Zdravstvena oskrba s strani usposobljenega veterinarja je edini način, da se reši življenje psa. Zato je ključnega pomena, da takoj ukrepate in poiščete strokovno pomoč, če sumite na zasuk želodca pri svojem psu. Smrtnost je lahko tudi več kot 40%, če ne odreagiramo pravočasno.
Psi, ki so nagnjeni k zasuku želodca
Medtem ko se zasuk želodca lahko pojavi pri katerikoli pasmi psa, obstajajo pasme, ki so bolj nagnjene k tej resni zdravstveni težavi. Razlogi za to so lahko povezani z anatomijo in temperamentom teh pasem. Psi, ki so nagnjeni k zasuku želodca so:
Veliki psi z globokim prsnim košem: Velike pasme, kot so nemški ovčarji, nemške doge, irski volčji hrti, veliki šnavcerji, weimeranci, bokserji in tako dalje, imajo globok prsni koš. Ta anatomski značilnost lahko poveča tveganje za zasuk želodca.
Psi z ozkim pasom: Pasme, ki imajo ozek pas, kot so basenji in buldogi, imajo lahko večjo verjetnost za zasuk želodca zaradi prostorske omejitve za želodec.
Psi, ki hitro pojejo ali pijejo: Nekatere pasme, na primer labradorci, so znane po tem, da jedo ali pijejo hitro. Hitro hranjenje ali pitje lahko poveča tveganje za zasuk želodca.
Pasme s prekomerno aktivnostjo po obroku: Določene pasme, na primer visoko energični terierji, so lahko bolj dovzetne za zasuk želodca, če so po obroku preveč aktivni.
Kljub tej nagnjenosti lahko zasuk želodca prizadene vsako pasmo psa, zato je pomembno, da lastniki vseh pasem spremljajo svoje hišne ljubljenčke in se zavedajo simptomov ter preventivnih ukrepov.
Preventiva
Preventiva je ključna pri zmanjševanju tveganja za zasuk želodca pri psih. Če želite zaščititi svojega kosmatinca pred to resno težavo, lahko upoštevate naslednje preventivne ukrepe:
- Namesto enega velikega obroka na dan hranite svojega psa z več manjšimi obroki. To zmanjša tveganje za prehitro hranjenje.
- Izberite hrano z manjšimi briketi.
- Po hranjenju psa omejite telesno aktivnost za vsaj eno uro.
- Zagotovite, da vaš pes ne bo pod stresom med obroki.
- Pazite, da se vaš pes ne prenajeda. Prekomerno hranjenje lahko poveča tveganje za zasuk želodca.
- Če razmišljate o preventivni operaciji, se lahko posvetujete z veterinarjem glede pritrditve želodca. To je postopek, pri katerem se želodec pritrdi na trebušno steno in lahko prepreči zasuk želodca.
- Če opazite simptome zasuka želodca pri svojem psu, ne odlašajte, ampak takoj poiščite veterinarsko pomoč.
Kurativa
Zdravljenje zasuka želodca potek z operacijo, s katero vrnejo želodec v normalen položaj in ga prišijejo na trebušno steno, da se zasuk ne ponovi. Veterinar bo poskušal odstraniti plin in tekočino iz želodca, da se zmanjša pritisk v trebušni votlini pred kirurškim posegom.
Ali lahko zasuk želodca preprečim sami doma?
Ne, zasuka želodca ne smete poskušati rešiti sami doma. To je stanje, ki zahteva takojšnjo veterinarsko oskrbo in kirurški poseg.
Posledice
Zasuk želodca pri psih je izjemno resno stanje, ki lahko povzroči številne resne posledice, če se ne zdravi pravočasno. Nekatere od posledic zasuka želodca vključujejo:
- Nevrološki zapleti: Zasuk želodca lahko pritisne na živce v trebušni votlini, kar lahko povzroči nevrološke težave.
- Nekroza (odmiranje tkiva): Zaradi zasuka se lahko želodec in druge organe v trebušni votlini stisne in ovira krvni obtok. To lahko povzroči nekrozo (odmiranje tkiva) organov, kar je lahko usodno.
- Sepsa: Če želodec razpoka ali pride do puščanja vsebine v trebušno votlino, lahko to povzroči okužbo in razvoj sepse, ki je življenjsko nevarno stanje.
- Srčno popuščanje: Povečan pritisk na srce zaradi zasuka želodca lahko povzroči srčno popuščanje.
- Hemoragična gastroezofagealna refluksna bolezen : Zasuk želodca lahko poškoduje želodčno sluznico, kar lahko vodi do notranjih krvavitev.
- Zaprtje črevesja: Zaradi zasuka se lahko črevo stisne ali ovira, kar lahko povzroči zaprtje črevesja.
- Ponovitev zasuka želodca: Če se zasuk želodca že enkrat pojavi, je tveganje za ponovitev višje, kar povečuje tveganje za dodatne zdravstvene težave.
- Težave z drugimi organi: Zasuk želodca lahko vpliva na druge organe v trebušni votlini, vključno z jetri, ledvicami in črevesjem, kar lahko povzroči različne težave in zaplete.
Zaradi teh resnih posledic je ključnega pomena, da se zasuk želodca takoj zdravi s kirurškim posegom. Hitra reakcija je ključna za izboljšanje možnosti preživetja psa in zmanjšanje tveganja za resne zaplete.
Napisala Maša Drinovec, Veterinarska tehnica