Bolezni zobovja pri psih so pogostejše, kot si mnogi lastniki želijo priznati, in če ne skrbimo za zobe naših psov, se lahko hitro znajdemo v neprijetnih situacijah. Krvavitve dlesni, zobni kamni, izguba zob in zobna bolečina niso samo nadležni simptomi, temveč lahko vplivajo tudi na njegovo splošno zdravje in počutje.
V tem blogu bomo raziskali, zakaj so zdravi zobje tako ključnega pomena, spregovorili bomo o najpogostejših boleznih zobovja pri psih, razkrili, kako prepoznati težave, in vam svetovali, kako ohraniti zdrave zobke vašega kosmatinca. Zgrabite svojo pasjo zobno ščetko in se pripravite na čiščenje zobkov!
Zakaj so zdravi zobje pri psih pomembni?
Stanje zobovja in dlesni vašega psa je pokazatelj njegovega splošnega zdravja. Zdravi zobje niso pomembni samo zaradi estetskega videza, temveč imajo ključno vlogo pri ohranjanju vitalnosti in dobrega počutja.
Zdravi zobje omogočajo psu, da učinkovito žveči hrano. Bolezni zobovja pri psih, kot je gingivitis ali zobni kamen, lahko povzročijo hudo nelagodje in bolečino. To vodi do manjšega apetita, težav pri žvečenju in splošnega slabega počutja. Slaba ustna higiena lahko privede do vnetij dlesni, ki se lahko razvijejo v resne okužbe. Bakterije iz ustne votline se lahko razširijo po telesu in povzročijo težave z drugimi organi. (sepsa) Bolezni zobovja lahko vplivajo na splošno zdravje, vključno s srcem, ledvicami in jetri. Redna skrb za zobe vašega psa lahko pripomore k daljšemu in bolj kakovostnemu življenju. Zgodnje odkrivanje in preprečevanje bolezni zobovja lahko prihrani veliko denarja pri veterinarskih stroških, saj so postopki zobne nege cenejši od zdravljenja zapletov. S svežim zadahom in čistimi zobmi boste po vsej verjetnosti lažje prenašali zadah vašega ljubljenčka. Boleči zobje ali dlesni pa lahko povzročijo stres za psa, kar vpliva tudi na njegovo razpoloženje in vedenje.
Najpogostejše bolezni zob pri psih:
Psi, kot tudi ljudje, niso imuni na težave z zobmi in dlesnimi. Čeprav naši psi nimajo rednih obiskov pri zobozdravniku, bi morali biti še posebej pozorni na njihovo ustno higieno. Najpogostejše bolezni zobovja pri psih:
- Zobni kamen: Zobni kamen je trdi, mineralizirani bakterijski plak na zobeh, ki se oblikuje zaradi kopičenja ostankov hrane in bakterij. Ti kamni lahko privedejo do draženja dlesni, krvavenja in slabega zadaha. Poleg tega se pod zobnimi kamni lahko razvijejo bolezni dlesni.
- Gingivitis: Gingivitis je vnetje dlesni in je pogosto posledica kopičenja bakterij v ustih. Dlesni postanejo rdeče, otekle in krvaveče. Če se gingivitis ne zdravi, se lahko razvije v bolj resno stanje – parodontalno bolezen.
- Parodontalna bolezen: To je napredovana oblika gingivitisa, kjer se vnetje razširi globlje v tkiva, ki podpirajo zobe. Parodontalna bolezen je resna in lahko privede do izgube zob. Poleg tega lahko bakterije iz parodontalne bolezni vstopijo v krvni obtok in vplivajo na druge organe.
- Zlomi in izguba zob: Življenje psov je polno aktivnosti, ki lahko privedejo do poškodb zob. To vključuje grizenje trdih predmetov, žvečenje kosti ali celo nesreče. Poškodovani zobje lahko povzročijo bolečino in vnetje.
- Oralni tumorji: Tumorji v ustni votlini so redki, vendar se lahko pojavijo. Ti tumorji so lahko maligni ali benigni in lahko privedejo do težav z žvečenjem, požiranjem in lajanjem.
- Stomatitis: Stomatitis je huda vnetje sluznice v ustih. Psi s stomatitisom imajo pogosto hude bolečine, zato zavračajo hrano. To stanje zahteva nujno veterinarsko oskrbo.
Simptomi:
Prepoznavanje simptomov bolezni zob pri psih je ključno za pravočasno ukrepanje in preprečevanje resnih težav. Če opazite katerega koli od naslednjih simptomov, je pomembno, da poiščete veterinarsko pomoč:
- Krvavenje dlesni: Eden najpogostejših znakov bolezni zobovja je krvavenje dlesni. Lahko opazite kri na igračah ali hrani vašega psa, pa tudi na zobni ščetki, če ste jo uporabili za čiščenje zob.
- Slab zadah: Neprijeten zadah je pogost simptom bolezni zobovja pri psih. Lahko je posledica bakterijskega razkroja in vnetja v ustih.
- Težave pri žvečenju: Če pes občuti bolečino pri žvečenju, bo morda zavračal hrano ali se izogibal trdim priboljškom in igračam.
- Izguba apetita: Bolezni zobovja lahko vplivajo na apetit vašega psa. Če opazite, da vaš ljubljenček nenadoma zavrača hrano ali izgublja težo, je lahko to znak težav z zobmi.
- Prekomerno lizanje: Psi se lahko poskušajo osvoboditi bolečine s prekomernim lizanjem.
- Izpadanje zob: Izpadanje zob je očiten znak težav z zobmi. To lahko vključuje celo izpadanje celotnih zob.
- Vidno kopičenje zobnih oblog ali kamnov: Bodite pozorni na vidno kopičenje rumenih ali rjavih zobnih oblog ali kamnov na zobeh vašega psa. To so lahko zobni kamni, ki jih je potrebno odstraniti.
- Spremenjeno vedenje: Bolečine v ustih lahko vplivajo na vedenje psa. Postane lahko bolj nemiren, razdražljiv ali depresiven.
- Prekomerno slinjenje: Če opazite, da se vaš pes nenavadno slini ali ima stalno mokro okoli ust, to lahko kaže na težave z zobmi.
- Izcedek iz nosu ali oči: Bolezni zobovja lahko povzročijo vnetje, ki se lahko kaže tudi v obliki izcedka iz nosu ali oči.
Kako preprečiti bolezni zob pri psih: (preventiva)
Preprečevanje je ključno pri ohranjanju zdravja zobovja vašega psa. S pravilno skrbjo za zobe lahko preprečite številne težave.
Ena izmed najučinkovitejših metod za ohranjanje zdravih zob je redno čiščenje. Uporabite pasjo zobno ščetko in zobno pasto, ki je namenjena psom. Čiščenje naj bo del vsakodnevne rutine. Na tržišču so na voljo posebni priboljški za zobe, ki pomagajo pri odstranjevanju zobnih oblog. Pozanimati se je treba, kateri so primerni, saj bi določene odsvetovala. (predvsem dental stickse od Trixie in Pedigree itd…) Najbolj učinkovita naravna stvar za čiščenje pasjih zob so sušeni mesni izdelki za pse, kot so bikovke, uhlji, repi itd… Poleg tega psi zraven še neizmerno uživajo. Izberite primerno hrano za vašega kosmatinčka. Predlagam surovo hrano, saj ne povzroča zobnih oblog, oziroma minimalno. Preprečite, da bi vaš pes grizel trde predmete, kot so kamni, palice ali žvečilke, ki bi lahko poškodovali njegove zobe. Če opazite kakršnekoli spremembe v ustni votlini svojega psa, kot so krvavenje dlesni, neprijeten zadah, težave pri žvečenju ali izguba apetita, nemudoma poiščite veterinarsko pomoč. Veterinar lahko priporoči profesionalno čiščenje zob pod splošno anestezijo. To omogoča temeljito odstranjevanje zobnih kamnov in pregled morebitnih težav.Poskusite naučiti svojega psa, da sodeluje pri negi zob. Postopoma ga navajajte na ščetkanje zob in nagrajujte dobro vedenje.
Sedaj na trgu obstajajo zobne paste za pse, geli, prah in tudi drugi preparati. Pozanimajte se v živalski trgovini ali pri veterinarju za ustrezno preventivo.
Kurativa
Kurativa za zobne bolezni pri psih in tudi pri ljudeh običajno vključuje različne terapevtske postopke in ukrepe, ki so namenjeni zdravljenju konkretnih težav z zobmi in dlesnimi. Nekateri kurativni pristopi za zobne bolezni vključujejo:
- Profesionalno čiščenje zob: Veterinar lahko opravi profesionalno čiščenje zob pod splošno anestezijo. Med tem postopkom se odstranijo zobni kamni in zobne obloge.
- Ekstrakcija zob: Če je zob močno poškodovan ali okužen, se lahko izvede ekstrakcija (odstranitev zoba). To je potrebno, da preprečimo nadaljnje težave.
- Antibiotiki: V primeru okužb dlesni ali drugih bakterijskih okužb lahko veterinar predpiše antibiotike.
- Protivnetna zdravila: Protivnetna zdravila se lahko uporabljajo za lajšanje vnetja in bolečine v ustih.
- Izobraževanje lastnikov: Veterinarji pogosto svetujejo lastnikom o pravilni negi zob doma, vključno s čiščenjem zob in uporabo posebnih zobnih pripomočkov za pse.
Vzroki
Nastajanje zobnih oblog pri psu je običajen proces, ki se lahko zgodi zaradi več dejavnikov. Glavni vzroki za nastanek zobnih oblog pri psih vključujejo:
- Kopičenje ostankov hrane: Ko pes je, hrana in drobtine ostanejo na njegovih zobeh. Bakterije v ustih nato razgrajujejo te ostanke hrane, kar lahko privede do nastanka zobnih oblog.
- Slaba ustna higiena: Pomanjkanje ustrezne nege zob.
- Naravno kopičenje mineralov: S časom se minerali, kot je kalcij, iz sline usedajo na zobno površino in tvorijo trdne zobne obloge.
- Bakterije v ustih: Ustna votlina psa je dom mnogih bakterij, ki se prehranjujejo z ostanki hrane in sladkorji ter izločajo kisline. Te kisline lahko poškodujejo zobno sklenino in povzročijo nastanek oblog.
- Genetska nagnjenost: Nekatere pasme psov so bolj nagnjene k tvorbi zobnih oblog kot druge zaradi njihovega dednega materiala.
- Starost: S starostjo se tveganje za nastanek zobnih oblog običajno poveča, saj se ustna higiena pogosto poslabša.
Zobne obloge so običajno mehke in začnejo kot mešanica ostankov hrane, bakterij in sline. Če se ne odstranijo, se mineralizirajo in postanejo trdi zobni kamni, ki so trdovratnejši in težje odstranljivi.
Pasme ki so nagnjene k zobnim oblogam: mops, yorkshire terier, shih tzu, kavalirček, francoski buldog, maltežan, pikinezer, lhasa apso, jazbečar….
Pogosta vprašanja
Ali lahko uporabim običajno človeško zobno pasto tudi za pse?
Ne, vedno uporabljajte zobno pasto, ki je posebej narejena za pse, saj običajne zobne paste za ljudi lahko vsebujejo sestavine, ki so škodljive za pse.
Ali kosti za žvečenje pomagajo pri čiščenju zob?
Ne nujno. Trde kosti lahko poškodujejo zobe. V kolikor psa hranite s kostmi, naj ne bodo kuhane, saj se rade lomijo in lahko pride to hudih zdravstvenih težav. Naj je na kosti še kaj mesa ali kit, saj si bo pes z žvečenjem učinkovito očistil zobe.
Ali so majhni psi bolj nagnjeni k zobnim težavam kot veliki psi?
Tako je manjše pasme so genetsko bolj nagnjene k nabiranju zobnih oblog, vendar to ne pomeni da večje pasme zobnih oblog nimajo. Prav tako se pri večjih pasmah to pogosto dogaja.
Ali je normalno, da imajo psi slab zadah?
Slab zadah pri psih je lahko znak zobnih težav ali težav z dlesnimi. Ni normalen in bi ga morali preveriti. (Lahko gre tudi za želodčne težave.)
Ali je zobno čiščenje pri veterinarju vedno potrebno?
Profesionalno čiščenje pri veterinarju je priporočljivo, vendar ni vedno nujno, če redno skrbite za zobe svojega psa doma. Odvisno od stanja nabranih oblog in zobovja.
Ali bodo izgubili vse zobe, ko starajo?
Ne, izguba vseh zob ni nujna. Pravilna nega zob lahko pripomore k ohranjanju zdravih zob tudi v starosti.
Ali je zobna bolečina pri psih težko prepoznati?
Obstajajo jasni znaki, kot so krvavenje dlesni, težave pri žvečenju, slab zadah in spremenjeno vedenje, ki kažejo na zobne težave. Znajo pa psi odlično skrivati bolečino, zato moramo vseeno redno pregledovati ustno votlino.
Ali je skrb za zobe mladičkov manj pomembna?
Ne, začnite skrbeti za zobe že pri mladičku, da preprečite težave v prihodnosti. Na čiščenje je treba navajati že od dneva, ko prispejo v vaš dom.
Zgodba stranke iz mojega salona
Sky je 10 leta star maltežan, ki pred tem ni imel zdravstvenih težav z zobovjem. Naenkrat je Sky postal bolj letargičen, zavračal je hrano in nenehno se je slinil. Med nego v salonu je imel neprijeten zadah. Med pregledovanjem zobovja sem ugotovila, da ima zelo pordelo dlesen in veliko zobnega kamna, na kar sem lastnika opozarjala že večkrat, zato sem ga tokrat nujno napotila k veterinarju. Veterinar je ugotovil, da Sky trpi zaradi hudih zobnih težav, vključno z zobnimi kamni in vnetjem dlesni zato je potreboval profesionalno čiščenje zob in ekstrakcijo kar 6 zob. Po posegu je Sky ponovno postal živahen in požrešen kuža, sicer malo občutljiv na striženje okoli gobčka. Od takrat naprej pa se je lastnik odločil, da bo redno čistil njegove zobe, saj ne želi, da bi ponovno moral pod narkozo pri njegovih letih, saj je že malo tvegano.
Ne glede na leta se lahko zgodi, da kuža med ali po operaciji pogine ne glede na starost. Zato je pomembno, da se takim situacijam izogibamo. To lahko storimo na več načinov, kot so že navedeni zgoraj v blogu. Upam, da vam je ta blog vsaj malo koristil. 😊
Napisala Maša Drinovec, Veterinarska tehnica