V današnjem blogu bomo raziskali ključno vprašanje, s katerim se bo vsak lastnik psa prej ali slej soočil: “Kako naj vem, da je moj pes bolan?” Naši kosmatinci so del družine, zato je za nas skrb za njihovo dobro počutje izredno pomembna. Kljub temu pa se psi ne morejo izraziti z besedami, zato je na nas, da razumemo njihove potrebe in prepoznamo znake bolezni, še preden postanejo resni.
Psi tako kot mi niso imuni na bolezni. Naučili se bomo opazovati ključne spremembe v njihovem obnašanju, prehrani, fizičnem stanju in drugih vidikih njihovega življenja, ki lahko nakazujejo, da nekaj ni v redu.
Simptomi
Obnašanje:
Glavni zanki v obnašanju, na katere moramo biti pozorni:
- Apatija: Če opazite, da je vaš ponavadi živahen pes postal apatičen ali počasen, se odmika od vas, išče miren prostor zase, je to lahko znak, da nekaj ni v redu.
- Agresivno vedenje: Vsak pes ima svoj temperament, vendar spremembe v razpoloženju ali vedenju nikoli niso za zanemariti. Na primer, če pes postane nenadoma razdražljiv, se izogiba stiku ali postane agresiven, je to lahko znak, da se počuti nelagodno ali pa ga nekaj boli.
- Letargija: Prekomerna utrujenost lahko kaže na zmanjšano energijo in počasno ali oteženo gibanje. Če vaš pes nenadoma več spi ali pa ima težave pri spanju, to lahko kaže na nelagodje ali bolečino.
- Depresija: Depresija pri psu se lahko kaže kot slabo razpoloženje, brezvoljnost in izguba interesa za stvari, ki so bile prej zanimive.
- Neješčost: Apetit vašega psa je lahko dober pokazatelj njegovega zdravja. Če začne zavračati hrano, ki jo običajno obožuje, ali pa se pojavijo težave pri žvečenju ali požiranju, je to lahko znak slabega počutja/bolezni.
- Povečano pitje: Prekomerno pitje ali pomanjkanje žeje sta lahko znaka težav z ledvicami, diabetesa ali drugih zdravstvenih težav.
- Nemirnost: Če pes nenadoma veliko liže, grize ali praska določene dele svojega telesa, je to lahko znak alergij ali bolečine. To kaže tudi z nemirom ter hodi po stanovanju, ali ne more ostati na enem mestu.
Fizični znaki:
Fizični znaki so ena od ključnih komponent pri prepoznavanju bolezni pri vašem psu. Natančno opazovanje teh znakov vam lahko pomaga razumeti, kaj se dogaja v njihovem telesu.
- Temperatura: Prva stvar, ki jo lahko storite doma, je merjenje telesne temperature vašega psa. Normalna temperatura za pse se giblje med 38 in 39 stopinj Celzija. Povišana temperatura je pogost znak vnetja ali okužbe, medtem ko lahko nizka temperatura tudi kaže na resno bolezen.
- Videz sluznic: Pogled sluznic v ustih in očeh je še en način za oceno zdravstvenega stanja. Normalno bi morale biti roza barve. Bledost ali rumenkast odtenek sluznic lahko nakazuje anemijo, težave s cirkulacijo krvi ali zlatenico(težave z jetri). Močno rdeče sluznice pa lahko kažejo na vnetje ali alergije.
- Pogled na oči: Oči vašega psa so ogledalo njegovega zdravja. Prisotnost izcedka, rdečice, zabuhlosti ali trdega izcedka iz oči lahko kaže na okužbe oči ali druge težave, kot so alergije.
- Težave s kožo in dlako: Spremembe v koži ali dlaki vašega psa so lahko indikatorji zdravstvenih težav. Srbenje, izpadanje dlake, rdečina ali izpuščaji lahko nakazujejo alergije, parazite ali kožne bolezni.
- Neprijetne vonjave: Sladki ali nenavadni vonj iz ust ali telesa vašega psa lahko kaže na težave z zobmi, prebavo ali notranjimi organi.
- Kaheksija: Hujšanje ali izguba telesne mase, pogosto povezana s hudimi boleznimi ali neustrezno prehrano.
- Polifagija: Prekomerno hranjenje ali povečan apetit, kar lahko kaže na presnovne težave.
- Hematurija: Prisotnost krvi v urinu lahko kaže na težave z ledvicami ali mehurjem.
- Povečane bezgavke: Otipavanje bezgavk vašega psa lahko razkrije povečanje, kar je lahko znak okužbe ali vnetja.
- Dispneja: Težko dihanje je lahko znak težav z dihalnimi potmi ali srčnimi težavami.
- Diareja: Pogosta driska lahko privede do dehidracije, zato je pomembno zagotoviti, da vaš pes ostane hidriran.
- Zaprtje: Zaprtje se kaže kot težava pri izločanju blata ali kot redkejše odvajanje trdih iztrebkov in lahko povzroči nelagodje in bolečino pri psu.
- Napihnjen trebuh: Napihnjen trebuh, je še en pomemben fizični znak, ki ga moramo opazovati pri naših psih. To stanje se kaže kot povečanje obsega trebušne votline in lahko ima več vzrokov, vključno s prebavnimi težavami, kopičenjem plinov ali tekočine, celo s fizično prepreko v črevesju.
- Bruhanje: Bruhanje pri psu je lahko povezano z različnimi vzroki, vključno z zastrupitvami, prebavnimi motnjami, okužbami ali drugimi boleznimi.
Spremljanje urina in iztrebkov
Spremljanje urina in iztrebkov vašega psa je izredno pomemben del vsakdanjih sprehodov. Odstopanja od normalnega iztrebka vašega psa, bi lahko nakazovala na težavo.
Pozorno opazujte urin
Urin vašega psa lahko ponudi pomembne informacije o njegovem zdravstvenem stanju. Bodite pozorni na barvo, vonj in količino urina. Normalno bi moral biti urin svetlo rumen, brez močnega neprijetnega vonja. Temen urin ali urin, ki vsebuje kri, lahko kaže na težave v ledvicah ali sečilih.
Spremljajte frekvenco uriniranja
Pozorni bodite na pogostost uriniranja vašega psa. Pogosto uriniranje ali obratno, lahko kaže na težave s sečili, sladkorno boleznijo ali druge zdravstvene težave.
Ocenite konsistenco in barvo iztrebkov
Iztrebki vašega psa so pomemben pokazatelj zdravja prebavnega sistema. Zdravi iztrebki so običajno trdni in oblikovani, svetlo rjave barve. Preveč mehki ali tekoči iztrebki lahko kažejo na prebavne težave. Če opazite kri v iztrebkih, takoj obiščite veterinarja.
Poskrbite za ustrezno higieno
Zagotovite, da ima vaš pes vedno dostop do čiste vode, saj hidracija igra ključno vlogo pri kakovosti urina. Redno čistite pasje stranišče ali območje, kjer vaš pes opravlja potrebo, da preprečite okužbe.
Spremljanje urina in iztrebkov vašega psa je enostavna, a učinkovita metoda za odkrivanje morebitnih zdravstvenih težav. Pomembno je, da se naučite, kaj je normalno za vašega psa, da lahko hitro opazite kakršne koli spremembe. Če opazite nenavadne znake ali ste zaskrbljeni zaradi urina ali iztrebkov vašega psa, se posvetujte z veterinarjem. Pravočasna diagnoza in zdravljenje lahko rešita resne zdravstvene težave.
Redni pregledi pri veterinarju:
Letni pregledi: Večina veterinarjev priporoča vsaj letne zdravstvene preglede za pse, čeprav se lahko pogostost pregledov razlikuje glede na starost in zdravje psa. Letni pregledi so odlična priložnost, da se veterinar posveti splošnemu zdravju psa, preveri cepljenja in svetuje glede preventive.
Pogostost pregledov: Za mladiče je pogostnost pregledov pogosto višja, morda vsakih nekaj mesecev, da se spremlja rast in razvoj mladiča. Starejši psi imajo lahko tudi pogostejše preglede, saj so bolj nagnjeni k starostnim boleznim.
Laboratorijski testi: Veterinar lahko priporoči različne laboratorijske teste, vključno s krvnimi preiskavami in urinskimi testi, za oceno splošnega zdravja psa. Ti testi lahko pomagajo odkriti bolezni ali težave preden se stanje poslabša.
Pomembno je, da svojemu psu zagotovite redne veterinarske preglede, če se pojavijo kakršne koli zdravstvene težave. S spremljanjem simptomov, pravilno prehrano in nego, ter obvladovanjem nujnih situacij lahko podaljšate življenjsko dobo svojemu kosmatinčku- kar pa si itak vsi želimo! 😊
Napisala Maša Drinovec, Veterinarska tehnica in pasja frizerka.