Menjava zobovja je eden od procesov, ki jih doživljajo mladički ko odraščajo. Za lastnike pasjih mladičkov je to pomembno obdobje, vendar je tudi vir mnogih vprašanj in skrbi. Ali veste, kdaj se prične menjava zobovja pri vašem mladičku? Koliko zob ima pasji mladiček in kaj storiti, če se pojavi težava med tem procesom?
V tem blogu bomo raziskali vse o menjavi zobovja pri pasjih mladičkih. Naš cilj je, da vam zagotovimo vse potrebne informacije, da boste lahko svojemu mladičku nudili najboljšo možno skrb med tem procesom.
Menjava zobovja pri pasjih mladičkih
Menjava zobovja pri pasjih mladičkih je naravni proces, v katerem mladički izgubijo svoje mlečne zobe in nato izrastejo stalni zobje. Ta proces se običajno začne pri mladičkih, ko so stari približno 3 do 4 mesece, vendar se lahko začetek menjanja zobovja nekoliko razlikuje glede na pasmo in individualne značilnosti psa.
Izpadanje mlečnih zob: Prvi korak pri menjavi zobovja je izpadanje mlečnih zob. Mlečni zobje so manjši ter šibkejši od stalnih zob. Med procesom menjave zobovja se mlečni zobje postopoma zrahljajo in izpadejo.
Rast stalnih zob: Hkrati s tem, ko mlečni zobje izpadajo, rastejo stalni zobje, ki bodo spremljali psa vse življenje. Stalni zobje so večji, močnejši in bolj trdni od mlečnih zob.
Nelagodje in srbenje: Mladički se med menjavo zobovja pogosto počutijo nelagodno. Dlesni postanejo rdeče, otekli in srbeče, kar lahko povzroči, da mladički iščejo olajšanje z žvečenjem ali grizenjem predmetov.
Trajanje procesa: Menjava zobovja običajno traja nekaj mesecev, odvisno od pasme in posameznih značilnosti psa.
Običajno se mlečni zobki pri pasjih mladičkih začnejo pojavljati okoli 2 do 4 tedne njihove starosti. Do najkasneje 8. tedna starosti bi morali pasji mladički imeti izrasle vse mlečne zobe, običajno 28. Stalni zobki pa bi morali izrasti do nekje 6-7. meseca starosti. (Odrasel pes ima 42 stalnih zob)
Simptomi
Prepoznavanje menjavanja zobovja pri pasjih mladičkih je pomembno, saj vam omogoča, da zagotovite ustrezno nego v tem obdobju. Prvi in najbolj očiten znak menjanja zobovja je izpadanje mlečnih zob. Opazili boste, da mladiček izgublja svoje manjše mlečne zobe, kar pušča prostor za rast stalnega zobovja. Mladički se med menjanjem zobovja pogosto počutijo nelagodno. To lahko povzroči srbenje in draženje dlesni zato si lahko nelagodje poiskušajo olajšati z žvečenjem ali grizenjem predmetov. Med menjanjem zobovja se lahko dlesni mladička vnamejo in postanejo rdeče ali otečene. Včasih se lahko pojavijo majhne količine krvi na igračah ali hrani. Nekateri mladički lahko med menjanjem zobovja izgubijo apetit ali postanejo izbirčni pri hrani zaradi nelagodja v ustih prav tako se lahko slinijo bolj kot običajno. Medtem ko izpadajo mlečni zobje pa boste opazili, da rastejo novi stalni zobki.
Kako pomagati mladičku med menjavo zob?
Pomembno je, da mladičku med menjavo zobovja olajšamo nelagodje saj s tem prispevamo k boljšemu počutju in prehodu skozi to fazo.
- Prilagojena hrana: Zagotovite uravnoteženo in primerno prehrano za mladička. Uporabite mehkejšo hrano ali namočite suho hrano v vodo, da bo lažje za žvečenje.
- Uporabite hladilne žvečilke: Hladilne žvečilke ali igrače lahko pomagajo pri lajšanju srbenja in bolečine v dlesnih. Preden jih ponudite mladičku, jih lahko ohladite v hladilniku ali zamrzovalniku, da bodo dodatno pomirile dlesni.
- Igra z mehkimi igračami: Igrajte se z mladičkom z mehkimi in nežnimi igračami.
- Redno čiščenje zob: Kljub temu da mladičku menjajo zobovje, je pomembno, da ohranjate ustno higieno. Uporabite mehko zobno krtačo za pse in posebno zobno pasto za pse, ki je varna za zaužitje. Redno čiščenje zob bo preprečilo kopičenje bakterij in morebitne težave z zobmi prav tako pa boste mladička navadili na dotikanje in pregledovanje zobovja.
- Izogibanje sladkim prigrizkom: Izogibajte se dajanju sladkih ali škrobnih prigrizkov, saj lahko ti prispevajo k zobni gnilobi. Namesto tega izberite zdrave prigrizke za pse.
- Posvet z veterinarjem: Če mladiček kaže hudo nelagodje ali ima težave z menjavo zobovja, se posvetujte s svojim veterinarjem.
Potencialne težave, kot je preveč trda hrana ali igra, lahko resno dražijo dlesni in povzročijo dodatno nelagodje. Zato je pomembno, da prilagodite prehrano in igro, da boste zagotovili čim bolj udobno izkušnjo med menjavo zobovja za svojega mladička.
Kdaj k veterinarju?
Med procesom menjave zobovja je pomembno, da redno spremljate zdravje zob vašega mladička in se posvetujete z veterinarjem, če opazite kakršnekoli težave ali znake, ki bi lahko kazali na resne težave z zobmi. Ignoriranje resnih težav, lahko privede do trajnih poškodb.
Veterinarja morate obiskati če:
- Mlečni zobje niso pravilno izpadli
- Če pride do izgube apetita ali zavračanja hrane
- Pride do rdečih oteklih in hudo vnetih dlesni
- Opazite, da stalni zobki izraščajo nepravilno
- Na istem mestu izrasteta mlečen in stalen zob, ter mlečni zob ne izpade
- Nelagodje in težave z zobovjem trajajo dlje časa
Pri menjavi zobovja je pomembno, da ste pozorni na znake in simptome ter ne odlašate s posvetovanjem z veterinarjem, če opazite kakršnekoli težave.
Zataknjeni mlečni zobje: Če opazite, da mlečni zobje vašega mladička niso izpadli, ko bi morali, in novega stalnega zoba ne morete videti, je to znak za zaskrbljenost. Če je mogoče, previdno preglejte zobe mladička, vendar bodite pazljivi, da ne povzročite dodatne škode.
Ukrepi: Če opazite zataknjen mlečni zob, se takoj posvetujte s svojim veterinarjem. Veterinar bo morda moral izvleči zataknjeni mlečni zob, da omogoči pravilno rast stalnega zoba.
Težave pri rasti stalnih zob: Če opazite, da stalni zobje ne rastejo pravilno ali izpadajo na neobičajen način, je to tudi vzrok za zaskrbljenost.
Ukrepi: Posvetujte se s svojim veterinarjem, ki bo opravil oceno stanja in morda priporočil nadaljnje ukrepe, kot je odstranitev zoba ali drugo ustrezno zdravljenje.
Napisala Maša Drinovec, Veterinarska tehnica in pasja frizerka.