Eno izmed najpogostejših vprašanj vsakega lastnika psa je: Kako pogosto lahko kopam psa? Psa je priporočljivo kopati vsakih 21-28 dni, saj se v tem času odvije cel cikel kože oziroma keratinizacija. To “pravilo” velja za vse pasme!
Zakaj je pomembno, da kopamo psa tako pogosto?
Redno kopanje psa vsakih 21-28 dni je pomembno iz več razlogov:
Zdravje Kože in Dlake:
- Redno kopanje pomaga odstraniti umazanijo in odmrle kožne celice, kar preprečuje draženje in bolezni kože.
Preprečevanje Vonjav:
- Redno kopanje preprečuje nastanek neprijetnih vonjav, ki se lahko pojavijo zaradi kopičenja umazanije in delcev kože.
Ohranjanje zdravja:
- Po vsakem PRAVILNEM kopanju vrnemo kožo dlako nazaj v idealno oziroma zdravo stanje.
Psa lahko kopate tudi pogosteje ob uporabi primerne kozmetike!!
Pravilno kopanje vključuje uporabo primernega šampona, ki ga pustimo delovati 5 minut, ter balzama, ki ga prav tako pustimo delovati 5 minut. S tem omogočimo kemijsko reakcijo, ki odstrani umazanijo ter pravilno hidrira in zaščiti kožo in dlako.
Če psa ne kopamo dovolj pogosto, se lahko pojavijo naslednje težave:
- Kopičenje umazanije, olj in odmrlih kožnih celic, lahko povzroči draženje kože, suho kožo in srbečico.
- Nečistoče in bakterije lahko povzročijo kožne infekcije, vnetja in izpuščaje. (Odlično gojišče tudi za glivice.)
- Kopičenje sebuma lahko vodi do seboroičnega dermatitisa, kar povzroči prhljaj in neprijeten vonj.
- Vozlanje dlake, kar vodi do bolečih vozlov, ki jih je težko odstraniti.
- Nezdrava koža in dlaka lahko privedeta do povečanega izpadanja dlake.
- Kopičenje umazanije in olj lahko povzroči neprijeten vonj.
- Redno kopanje pomaga odganjati bolhe, klope in druge parazite, ki lahko povzročijo zdravstvene težave. (Večja zaščita pred zunanjimi zajedavci. Priporočljiva tudi uporaba šamponov za odganjanje zunanjih zajedavcev. )
- Umazana in mastna dlaka lahko povzroči nelagodje in zmanjšano kvaliteto življenja za vašega psa.
- Pomanjkanje higiene lahko negativno vpliva na splošno zdravje psa in tudi na zdravje ljudi, ki so z njim v stiku.
MITI:
Čim manj kopati psa!
Mit, ki v Sloveniji in marsikje po svetu še vedno velja, je, da je treba psa čim manj kopati. To še posebej poudarjajo za pasme, kot so haskiji, kjer nekateri veterinarji menijo, da je kopanje enkrat na leto dovolj. Prav v srcu me zaboli, ko pomislim, kako neprijetno je tem psom v svoji koži. Seveda pa psi tega ne kažejo tako izrazito.
Zakaj ta mit še vedno obstaja?
Ta mit velja zato, ker včasih takšna kozmetika, kot jo imamo danes, ni obstajala. Ljudje niso imeli znanstvenih dokazov, kako balzam in šampon vplivata na kožo in so pse kopali z raznimi močnimi šamponi, sredstvi za pomivanje posode in colerxyderm šamponi.
Veterinarski šamponi so učinkoviti pri razmaščevanju in odstranjevanju glivic, vendar le za kratek čas, saj popolnoma izsušijo kožo, kar lahko povzroči ponovno srbečico brez uporabe balzama. (Običajno svetujejo samo šampon.) ČE TI VETERINAR PREDPIŠE ŠAMPON BREZ BALZAM, PO VSEJ VRJETNOSTI NIMA OBSEŽNEGA ZNANJA NA PODROČJU DERMATOLOGIJE. (To ne pomeni slab veterinar. Različni veterinarji se izobražujejo na različnih področjih.)
Napačna uporabe šamponov!
Tisti, ki kopate pse z raznimi clorexyderm šamponi, šamponi za ljudi, morda opažate, da se vedno znova pojavljajo težave, kot je srbečica. To je zato, ker ti šamponi izsušijo kožo, kar vodi do novih težav. Zato je pomembno uporabiti kvalitetne izdelke, ki pravilno skrbijo za kožo in dlako vašega psa. Predvsem kopanje 1x na teden, samo z clorexyderm šamponom, lahko kožo izredno izsuši.
Ljudje velikokrat ne vedo, kako izgledata zdrava koža in zdrava dlaka pri psih.
Redno kopanje psa je ključnega pomena za ohranjanje zdrave kože in dlake, preprečevanje neprijetnih vonjav ter zmanjševanje tveganja za kožne težave in parazite. Zato je pomembno, da svojega psa kopate vsakih 21-28 dni in poskrbite za njegovo celovito nego. V našem salonu vedno priporočamo uporabo kakovostnih izdelkov, kot je kozmetika Iv San Bernard, ki zagotavlja najboljše rezultate. Če potrebujete pomoč, smo vam vedno na voljo.
Napisala Maša Drinovec, Veterinarska tehnica in pasja frizerka.